POWAŁANIA KOBIET DO KADRY

2012-12-11

OSTATNIA W TYM ROKU KONSULTACJA KADRY KOBIET R7

Ostatnia w tym roku akcja kadry kobiet
piątek, 07 grudnia

Ostatnią tegoroczną akcją szkoleniową naszych kadr będzie konsultacja kadry kobiet połączona z kolejnymi, cyklicznymi badaniami zawodniczek reprezentacji.
Tym razem działania reprezentantki przygotowującej pracę doktorską, Anny Szymańskiej, obserwować będzie dr Anna Kęska.

Powołania na akcję odbywającą się w dniach 14-16 grudnia otrzymały (źródło: www.pzrugby.pl):

Diablice Ruda Śląska: Anna Szkudlarek, Andzia Piekorz; rezerwa: Patrycja Bober, Sylwia Łuksik
Delia Atomówki BBRC Łódź: Marta Jarecka, Izabela Luc, Patrycja Badowska, Kinga Staszewska
R.C. Częstochowa: Sylwia Gołda
Błyskawice Wrocław: Agata Ładońska
Czarne Pruszcz Gdański: Żaneta Gorlikowska i Paulina Żuber
Mario Ladies Lechia Gdańsk: Agata Maciejkowicz, Monika Rolbiecka; rezerwa: Karolina Jaszczyszyn, Julita Kołodziej
Arka Gdynia Girls: Magda Burchardt; rezerwa: Monika Woś
RC Haka Syrenki Warszawa: Anna Tkaczuk; rezerwa: Zofia Nowakowska i Paulina Łężak
Tygrysice Orkan Sochaczew: Aneta Adamiak i Emilia Banaszek; rezerwa: Monika Adamiak i Ewa Piątkowska
Ladies Frogs Warszawa: Monika Włodarczyk; rezerwa: Marta Grudzińska

Zawodniczki oczekiwane są w piątek w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi przy ul. Milionowej o godzinie 17.00.

Anna Szymańska o swoich badaniach:
Zawodniczki kadry kobiet rugby 7 zostały poddane testom fizjologicznym i sprawnościowym w tym sezonie przy pomocy pana Piotra Stępnia (SMS Łódź) i trenera Jarosława Batora. Zgodnie z założeniami konspektu są 4 terminy badań w ciągu roku zgodne z kalendarzem zawodów sportowych i periodyzacji treningowej: 1. okres przygotowawczy, startowy - 1 część sezonu, startowy - 2 część sezonu oraz przejściowy. Jak można wywnioskować teraz będzie 4 etap badań - przejściowy.

Kadrowiczki będą poddane testowi szybkości na dystansie 40m przy pomocy profesjonalnych fotokomórek rozstawionych co 10m. co pozwoli zmierzyć rozpęd i czas utrzymania, jakże ważnej cechy motorycznej w rugby 7 jaką jest szybkość. Do testu zostaną również dołączone 2 próby z podniesieniem piłki z podłoża. Test skoczności zostanie wykonany na platformie dynamometrycznej. Test fizjologiczny VO2 max - oceniający wydolność aerobową (wyznaczanie wielkości mocy przy której HR jest równe 170ud/min) oraz test Wingate mierzący moc anaerobową pozwolą ocenić moc maksymalną kończyn dolnych (również z zastosowaniem cykloergometru rowerowego).

Badane wskaźniki to:
Najwyższa wielkość mocy mechanicznej generowanej przez mięśnie, średnia wielkość mocy w czasie trwania próby i indeks zmęczenia, wyrażający szybkość spadku mocy od wartości maksymalnej do minimalnej.

Co więcej, zrobimy pomiar zawartości tkanki tłuszczowej metodą Durnina i Wormsleya przy użyciu fałdomierza oraz przeanalizujemy ankiety dotyczące regularności cykli miesiączkowych, zbadamy kwestionariusz aktywności ruchowej (SDPAR) pozwalający określić jakość intensywnego trybu życia dziewcząt oraz ankietę z zakresu prawidłowego odżywiania. Na koniec zostaną przeprowadzone rozmowy z samymi zainteresowanymi dotyczące badań, ich celowości oraz ich wpływu na dalsze wyniki sportowe.

Zgodnie z założeniami w marcu do analizy chciałabym dołączyć badania krwi. Morfologia pozwoli wykazać nam dokładne informacje dotyczące zdrowia dziewcząt i prawidłowości prowadzenia treningowego. Z krwi będziemy pobierać m.in.: kinazę keratynową, profil lipidowy, glukozę i in.. Podwyższony poziom CK (kinaza keratynowa) świadczy przede wszystkim o uszkodzeniu tkanek, szczególnie mięśni. Oznacza to zatem kontuzje, nadmierny wysiłek fizyczny, choroby mięśnia sercowego, choroby ośrodkowego układu nerwowego itd. Natomiast, obniżony poziom CK może oznaczać reumatoidalne zapalenie stawów. Badania krwi oznaczające stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i HDL oraz trój glicerydów wiele powie o zdrowiu dziewcząt i wskaże ewentualne zagrożenia by ustrzec się wielu chorób układu krążenia.

Dlaczego to takie ważne?
Dopiero na podstawie tych wyników można ocenić rzeczywistą gospodarkę lipidową w organizmie, a co za tym idzie zagrożenie miażdżycą, zawałem serca czy udarem mózgu. Pomijam fakt, że takie badania powinno się wykonywać we własnym zakresie odpowiednio do wieku i stanu zdrowia, a pierwszy pomiar jest dobrze wykonać ok. 20 roku życia, szczególnie u dziewcząt, ponieważ zgodnie z moimi dotychczasowymi wynikami oznacza, że nie odżywiają się one prawidłowo i regularnie co ma swoje odbicie w regularności cykli miesiączkowych.
 

« cofnij